Měsíc červen je prvním letním měsícem v roce a díky slunečnému počasí a vysokým teplotám je to i znát. Jeho název pochází z latinského "Iunius", pravděpodobně pojmenovaný po římské bohyni Juno – ochránkyni manželství a žen. Možná i právě proto je v některých zemích tento měsíc považován za "svatební měsíc" – prý přináší šťastná manželství.
Z meteorologického hlediska máme v červnu nejdelší dny a nejkratší noci. Nejdelší den v roce vrcholí během letního slunovratu, který bývá okolo 21. června. Dlouhé teplé večery nám umožňují naplno využít naše terasy, užít si západy slunce, popíjení nápojů a příjemné posezení. Abychom si to naplno vychutnali, potřebujeme si k tomu vytvořit příjemnou atmosféru se správným večerním osvětlením. Přinášíme vám několik tipů na večerní osvětlení.
Zahradní solární svítidla
V letních měsících jsou velkým hitem solární svítidla. Není se čemu divit, jsou elegantní, praktická, ekologická a nepotřebujete je nijak nabíjet. Protože nám většinu dne svítí slunce, nabijí se sama. Moderním svítidlům dnes stačí 2–5 hodin přímého slunečního světla a vydrží svítit celou noc. Na výběr máte:
- Zahradní zapichovací svítidla: jsou ideálním osvětlením cest k domu či chodníků. Díky jednoduché montáži bez nutnosti kabelů je instalace rychlá a praktická – stačí je zapíchnout do země nebo trávníku a díky solárnímu napájení a vestavěnému akumulátoru s kapacitou 600 mAh vydrží svítit celou noc.
- Nástěnné solární svítidlo se senzorem pohybu: ideální umístění u dveří nebo u vstupu na terasu. Nástěnné svítidlo poskytuje konstantní osvětlení s intenzitou 20 lm, které vytváří příjemné pozadí v noci. Při zaznamenání pohybu se intenzita automaticky zvýší na 300 lm po dobu 20 sekund, což zajišťuje silné a spolehlivé osvětlení ve chvíli, kdy je potřeba.
Světelná girlanda pro vytvoření romantické atmosféry
Světelné girlandy je ideální zavěsit okolo celé terasy nebo alespoň jimi osvětlit jednu stěnu. Na výběr máte opět z více možností: venkovní světýlka se žárovkami, solární girlanda pod zahradní deštník nebo LED světelný řetěz.
Na co si dát pozor při výběru světelných řetězů:
1. Odolnost vůči vodě a prachu (IP krytí):Pro venkovní použití doporučujeme minimálně IP44. Pokud chcete řetěz nechávat venku celou sezónu → ideálně IP65.
2. Délka řetězu: Rozmyslete si, kolik metrů potřebujete. Zohledněte, jak daleko jsou od sebe zásuvky (pokud jde o napájecí řetěz).
3. Napájení: Ze sítě (230 V) → pro stálou instalaci a silnější světlo. Na baterie → flexibilní umístění, ale omezená výdrž. Solární → ideální pro terasu bez přívodu elektřiny, ale závislé na slunečním záření.
4. Barva světla: Teplá bílá (2700–3000K) → útulná atmosféra. Studená bílá → spíše technické, ostré světlo. RGB (měnitelné barvy) → pro hravý nebo sváteční efekt.
Klasické nástěnné svítidlo
Klasické nástěnné svítidlo nemusí být jen praktická nutnost, ale také elegantní designový doplněk. V naší nabídce najdete svítidla z různých druhů materiálů, ale také svítidla s technologií CCT, která umožňuje přepínání mezi teplým (3000 K), neutrálním (4500 K) a studeným světlem (6500 K), což přináší flexibilitu při osvětlení podle aktuálních potřeb a atmosféry.
Náš tip: Lucerny a svíčky
Skvělým tipem pro doplnění venkovního večerního osvětlení mohou být lucerny se svíčkami. Kromě dekorativní a osvětlovací funkce mají i funkci navíc, a to, že odpuzují komáry. Mluvíme zejména o citronelové vůni, která je dostupná ve formě čajových svíček, válcových svíček a svíček ve sklenicích.
Citronela je přírodní esenciální olej, který se získává z některých druhů tropických trav – nejčastěji z Cymbopogon nardus nebo Cymbopogon winterianus, tedy z rostlin známých jako citronelová tráva. Citronela překrývá pachy, které komáři vyhledávají (například oxid uhličitý nebo pach potu). Tím mate jejich čich a odrazuje je od toho, aby vás našli.
Podobný efekt mají i svíčky z levandule, eukalyptu, máty a rozmarýnu. Ty však nejsou tak běžně dostupné jako citronelové.